Gosti "NOVOG JUTRA" komentarisali su naslovne strane dnevnih novina, posebno se osvrćući na najavljanu posetu državnog sekrtara za evropske i evroazijske poslove i to da li tokom posete možemo očekivati uslovljavanja od strane američke administracije.
Kako su tokom vikenda izveštavali mediji, SAD su pripremile specijalni "kosovski paket" u četiri tačke koji će u narednim nedeljama biti predstavljen najpre predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Dokument Vašingtona sa izraženom geopolitičkom notom, tiče se direktno statusa južne srpske pokrajine i umnogome može da odredi dalji strateški pravac naše države.
Ipak, pomoćnik američkog državnog sekrtara za evropske i evroazijske poslove Ves Mičel izjavio je juče u Prištini da je njegova poseta Balkanu usmerena na nastavak dijaloga Beograda i Prištine i da ne nosi nikakav konkretan plan s tim u vezi. Mičel je na kofnerenciji za novinare, nakon razgovora sa predsednikom privremenih kosovskih institucija, Hašimom Tačijem, rekao da nije došao da bilo kome predstavja bilo kakav plan, ali da niko ne može staviti veto na transformaciju kosovskih bezbenosnih snaga u kosovsku vojsku.
Pročitajte još: Amerikanci spremili REŠENJE ZA KOSOVO u četiri tačke: Pred Vučića postavljaju PAKET ZA KIM
Politički analitičar Dragomir Anđelković, komentaršiući najavljenu Mičelovu posetu Srbiji, kaže da misli da ne dolazi sa ponudom.
- Ali, kada izjavi da niko ne može da stavi veto na formiranje vojske Kosova, onda je to ogroman pritisak, jer prema ustavu Kosova, manjine mogu da spreče usvajanje negativnih odluka, odnosno Srbi mogu da stave veto na ovakvo rešenje - kaže politički analitičar.
Naim Leo Beširi, iz Instituta za evropske poslove kaže da Kosovo i Srbija zasigurno nisu glavne teme američke administracije.
- Dolazi asistent američkog ministra spoljnih poslova, što je vrlo visok nivo. On je izuzetno stručna osoba, te nam ne dolazi bilo ko. Isto tako, siguran sam da nam ne donosi nikakav papir, a od te četiri tačke dve odgovaraju Srbiji. Prvo, tražiće se da ZSO ima veći status nego što je to zamišljeno i drugo, SAD će dati podršku napretku Srbije ka EU. Ostale dve tačke nisu ništa novo i to je ono što očekujemo u prvim obrisima ugovora između Beograda i Prištine - kaže Bešri za "Novo jutro".
Anđelković podseća da nema promene stava Beograda oko pozicije Kosova u UN, a da je ZSO dogovorena Briselskim sporazumom.
- Nekorektno je nešto što nije implementirano prebacivati u novi sporazum i reći nam da je to za nas dobro. Ne prihvatamo autonomiju Srba unutar nekakvog nezavisnog Kosova, već samo model kako bi dve zajednice živele, a svaka ima svoje tumačenje šta je Kosovo. To je već veliki ustupak, i siguran sam da Srbija neće ići dalje od toga, bez nekog modela koji bi podrazumevao temeljni kompromis, recimo podelu - kaže politički analitičar.
Milan Stojadinović, novinar "Informera" kaže da ne misli da će Amerikanci Srbima nuditi, već će je uslovljavati.
- Biće uzmite ili ostavite, barem tako ja mislim - kaže Stojadinović za Pink.